Koripallon EM-kisat 2025
Tampereella pelataan syyskesällä 2025 koripallon EM-kisoja ensimmäistä kertaa 58 vuoteen. Susijengi on valinnut kyseisen vuoden EM-kotikisojen oman alkulohkonsa isäntäkaupungiksi Tampereen ja kotiluolakseen aivan kaupungin keskustassa sijaitsevan Nokia Arenan.
– Tampere on osoittanut vuosien aikana olevansa Suomen johtava kaupunki ensiluokkaisten viihdetapahtumien järjestämisessä. Myös erinomaiset kulkuyhteydet muualle Suomeen auttavat kisaorganisaatiota järjestämään tulevista kisoista todellisen koko Suomen korisjuhlan, tulevien EM-kisojen Suomen kisaorganisaation pääsihteeri Ari Tammivaara sanoo.
Odotukset korkealla
Kisakaupungin valinnalla on historiallinen pohja, sillä Suomen isännöidessä ensimmäisiä koripallon EM-kisojaan syksyllä 1967, oli Tampere Helsingin ohessa toinen isäntäkaupungeista.
– Olemme jo pitkään tehneet Koripalloliiton kanssa yhteistyötä ja siksi hienon EM-tapahtuman isäntäkaupunkina toimiminen lämmittää sielua ja mieltä. Edellisestä EM-koitoksesta Tampereella onkin jo yli puoli vuosisataa vierähtänyt, joten odotukset ovat korkealla tapahtuman suhteen. Nokia Arenan koripallokattila näytti jo viime syksynä Israel-pelissä oman sykkeensä ja hyvällä yhteistyöllä haluamme jakaa sitä tunnetta ja henkeä niin paikallisille asukkaille kuin isolle määrälle kisavieraitakin, iloitsee Tampereen kaupungin tapahtumajohtaja Perttu Pesä.
– Moderni, hyvät palvelut omaava Nokia Arena on suomalaisittain ylpeydenaihe, joka vetää vertoja mille tahansa kansainväliselle palloilunäyttämölle. Totesimme viime elokuussa sen puitteet ensiluokkaisiksi ja on hienoa päästä kirjoittamaan taas yksi luku Susijengin menestystarinaan siellä, Ari Tammivaara kiittää.
Tapahtuman tiedot
FIBA EuroBasket 2025 alkulohko
27.8.-3.9.2025
Nokia Arena, Tampere
Liput myynnissä nyt Lippu.fi-palvelussa: FIBA EuroBasket 2025, Tampere – osta viralliset liput | lippu.fi
Koripallon EM-alkulohkossa Nokia Arenalla pelataan yhteensä 15 ottelua, joten tarjolla on harvinainen mahdollisuus nähdä eurooppalaista huippukoripalloa kotiparketilla. Susijengin lisäksi mukana ovat Saksa, Ruotsi, Liettua, Iso-Britannia ja Montenegro. EM-kisojen pelipäivät muodostuvat kahdesta osuudesta. Päivän ensimmäinen osuus (sessio 1) sisältää kaksi ensimmäistä ottelua, jotka alkavat klo 13.30 ja 16.30. Toinen osuus (sessio 2) on Suomen ottelu, joka alkaa klo 20.30. Katso tarkempi otteluohjelma alta!

Tapahtumaan saapuminen
Ovet yleisölle avataan klo 12.00, eli 1,5 tuntia ennen päivän ensimmäisen ottelun alkua. Päivän kaksi ensimmäistä peliä kuuluvat samaan lippuun, eikä areenaa tyhjennetä niiden välissä. Ensimmäisen session aikana areenalta voi poistua väliaikaisesti – poistujille annetaan ranneke, ja takaisin pääsee näyttämällä sekä rannekkeen että lipun. Paluu onnistuu aina toisen ottelun viimeisen neljänneksen alkuun asti. Ennen illan Susijengin ottelua areena tyhjennetään. Sisäänpääsy alkaa arviolta 1,5 tuntia ennen ottelua, noin klo 19.00. Ovien avaaminen voi kuitenkin viivästyä, jos päivän toisen pelin jälkeinen tyhjennys venyy.
Normaalin junaliikenteen lisäksi VR on lisännyt junavuoroja Susijengin pelien jälkeen seuraavasti:
- ke 3.9. IC-juna 188 Tampere–Helsinki klo 23:59-02:10
- ke 27.8. IC-juna 188 Tampere–Helsinki klo 23:59-02:10
- pe 29.8. IC-juna 188 Tampere–Helsinki klo 23:59-02:10
- la 30.8. IC-juna 188 Tampere–Helsinki klo 23:59-02:10
- ma 1.9. IC-juna 188 Tampere–Helsinki klo 23:59-02:10
Lue lisää ja osta junaliput: Junalla tapahtumiin – VR
Aitiot
Tutustu aitioelämykseen tarkemmin täällä ja tiedustele aitioita kaikkiin päivän otteluihin suoraan Nokia Arenan myyntipalvelusta osoitteesta: sales@areenatampere.fi
VIP, aitiot ja muut lipputyypit:
- VIP EVENTUM sisäänpääsy alkaa 2,5 h ennen ottelusession alkua.
- VIP-tilaisuus Arena Lounge sijaitsee Stefan’s at Arena -katsomoravintolassa. Tilaisuus avautuu 1,5 h ennen ottelun alkua.
- Aitiot avautuvat 1,5 h ennen kunkin ottelusession alkua.
- Ruby & Fellas at Arena (K-18) avautuu 1,5 h ennen ottelun alkua.
Aitiosta ei tarvitse poistua otteluiden välissä, mikäli asiakas on vuokrannut saman aition koko ottelupäiväksi käyttöönsä.

